BAL FOLK & ALEGRIA

archiwalny

BAL FOLK & ALEGRIA
w ramach Trybuny Kultury
19.05.2018
WSTĘP WOLNY

Czy trzeba przedstawiać Poznaniowi Bal Folk? Oczywiście, że nie! Ale - dla przyjezdnych - zdradzimy naszą poznańską tańc-perełkę:

CZYM JEST „BAL FOLK”?
To rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w
Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech. Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno formy korowodowe, jak i w parach oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie.

BALQUEMIA wywodzi się z warszawskiego środowiska balfolkowego. Powstała z potrzeby chwili i potrzeby tańca. W składzie znajdziemy typowe dla tego nurtu muzycznego instrumenty, jak akordeon diatoniczny, skrzypce, czy lira korbowa. Zespół gra tańce wywodzące się z wielu regionów Francji, nie skupiając się ściśle na żadnym z nich. Ich muzyka to podróż po różnych zakątkach Francji, podróż zarówno w świetle dnia jak i w nocy. To żywiołowe, pełne energii szalone tańce, ale również nastrojowe utwory z nutką melancholii i zmysłowości. To alchemiczny taniec pierwiastków i ich niespodziewane połączenia.

Wystąpią:
RAFAŁ KWIETNIEWSKI - akordeonista, tancerz, animator, nauczyciel tradycyjnych tańców francuskich, organizator cyklicznych folkowych potańcówek w Warszawie.
DYMITR GIERUS - gitarzysta i amator grania na basie, architekt, pasjonat grafiki cyfrowej i rysunku. Jest osobą o szerokim spektrum zainteresowań muzycznych.
ANTON KOROLEV - ukraiński multiinstrumentalista, mieszkający w Warszawie amator tańców tradycyjnych. Jego specjalnością są lira korbowa, dudy francuskie oraz skrzypce.
ALEKSANDRA TYKARSKA - artystyczna dusza, kreatorka i współtwórczyni wielu projektów muzycznych i tanecznych. Jej pasją są skrzypce, bal folk, taniec w odmianie American Tribal Style i gra na dafie.

Muzykę do tańca zapewni zespół Balquemia, a tancerze z Bal Folk Poznań zadbają, by każdy mógł dołączyć do zabawy!

Do tego wystąpi wrocławski zespół ALEGRIA w klimatach celtycko-andyjskich, a w nim:

*Bartek Malinowski na bębnach gra od 15 lat. Swoją technikę i unikalny styl gry podpatrywał od najlepszych muzyków takich jak Irek Broda czy Łukasz Dembiński. Łączy bębny afrykańskie z najróżniejszą formą muzyczną (np. z chorałem gregoriańskim). Jego motto? "Bębny to rytm i przesłanie".
Swoje doświadczenie muzyczne zdobywał grając z takimi zespołami, jak: Być morze? (hard poetry), 40 Synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach (folk/reggae/ska), Roderyk (muzyka średniowieczna instrumentalna), Chudoba (folk ziem słowiańskich), Motyla Noga (folk), N.O.E. (worship).

*Bartosz Bobeł - gra na etnicznych instrumentach dętych z różnych stron świata : celtyckie flety low i tin whistles, wschodni mini klarnet, peruwiańskie fletnie zampoñas, boliwijskie flety krawędziowe quena i quenachos. Na scenie od 1993 roku grał w formacjach: Tierra, Cocotier, Hoverla, Orkiestra Samanta, Alegria, CLAY, Sierra Manta, Pejzaż, Czwarty Wymiar, 40 +30/70, Angela Gaber Trio, DjJassovah, Ghostman, Martijnem Krale, Frühstuck, Mate.O, Piotrem Płechą. Od 2004 roku współpracuje ze Slot Art Festiwalem, prowadząc scenę folkową. We wspólnych warsztatach "Orkiestra bębnów" z Piotrem Gospodarczykiem współpracował m.in. z wrocławskim Brave Festival, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Warszawską Szkołą Filmową.

*Dawid Nowakowski - muzycznie udziela się m.in. w formacjach: Quipu, Folclof, THE FLAMING GIRAFFE (American Folk/ Indie Pop/ Art Rock), chór gospel "Z miłości".
Muzyczny nomada i podróżnik. Z jego grą na skrzypcach można się spotkać zarówno podczas rozmaitych inicjatyw artystycznych - Be The Light, klub The Gate, Klub Studencki "Bajer" (Wrocław), Tydzień Pozytywnych Inicjatyw (Nysa), Slot Art Festival (Lubiąż), jak i ... na ulicach europejskich miast - Drezno, Berlin, Wrocław.